[Latest News][6]

Uppdatering rörande COVID-19


Det har kommit frågor om huruvida sommarens EIK-events blir av. I dagsläget är beskedet att vi jobbar för att kunna genomföra alla loppen i någon form. Det innebär att anmälan till samtliga lopp fortfarande är öppen.

Klubbens styrelse och pandemigrupp följer utvecklingen noga och kommer ta slutgiltigt beslut i god tid innan loppen går av stapeln. Precis som alla tidigare år kommer vi följa folkhälsomyndighetens rekommendationer.

Tack vare klubbens välskötta ekonomi kommer vi erbjuda full återbetalning av anmälningsavgiften, ifall något av våra lopp blir inställda. Vi är samtidigt medvetna om att många arrangörsföreningar inte har den möjligheten och Edstjärns IK uppmanar därför alla att i dessa tider stötta motionssamhället.

Nu behöver de ideella krafterna våra hjärtan och solidaritet. Är du anmäld till andra lopp som ställs in uppmanar vi dig att inte kräva tillbaka din anmälningsavgift så att föreningsverksamhet, ungdomstränare och inte minst lopp finns även nästa år.

När vi har nya besked att ge i frågan kommer de att publiceras här och på Facebook. Oavsett vad som händer är styrelsen fast beslutna om att EIK ska fortsätta vara världens trevligaste idrottsklubb.

Styrelsen
29 mars 2020

Start typing and press Enter to search